1 cze 2015

Święto Bzów Siedlisko 2015


    Tytuł nawiązuje do Święta Bzów odbywającego się w Siedlisku (Lubuskie). Festiwal odbywał się w niedzielę 10 maja, ale w sobotę miałam możliwość odwiedzić pewien cmentarz. Było to nieplanowane zdarzenie w drodze do nieplanowanego miejsca noclegowego. Czas pokazał, że cmentarz będzie ciekawym uzupełnieniem wpisu o Siedlisku. Przewodnikami byli Dawid i Grzegorz ze Stowarzyszenia Lubusz.

   NIEMIECKI CMENTARZ EWANGELICKI W ZABORZE
 Mapa

1.Z daleka wygląda jak zwyczajny park, ma zadbane drzewa i alejki. Dopiero przy wejściu znajduje się głaz z tabliczką informującą o cmentarzu.


2.  Do chwili obecnej na terenie cmentarza pozostało siedem nagrobków. Są to głazy narzutowe z tekstami psalmów i krótką notatką biograficzną zmarłego.


3.

4.

5.

6. W trzeciej linijce od dołu pojawia się nazwisko CAROLATH, tak dobrze znane nam z Zamku Siedlisko. Od 1783 roku Zabór należał bowiem do magnackiego rodu von Schönaich – Carolath. Fascynującą historię tej rodziny poznasz  tutaj


7.

8.

9.

10.

11.
     
    Niedaleko cmentarza znajduje się okazały pałac, obecnie Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży (nie można go zwiedzać). Jednym z właścicieli pałacu był m.in Fryderyk August Cosel, nieślubny syn Augusta II Mocnego i hrabiny Cosel.

ŚWIĘTO BZÓW SIEDLISKO 2015

     Moja pierwsza wizyta w Siedlisku miała miejsce w 2014 roku, wtedy  dość dobrze zwiedziliśmy zamek oraz  uczestniczyliśmy w Święcie Bzów. Do końca życia moje skojarzenia zamkowe będą związane z przeraźliwym zimnem i pewnym roznegliżowanym facetem. Mija rok i dzisiaj ów facet jest moim fantastycznym kolegą a pogoda uległa zdecydowanej poprawie.  

12.

13.

14.

15.

16.

Natomiast na początku tego roku (2014) Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczył kolejną dotację. Za 200 tys. zł budowlańcy zabezpieczają ruiny skrzydła południowego z reliktami gotyckiego założenia i skrzydła zachodniego, a także przywrócą na pierwotne miejsce manierystyczne kolumny w dawnej sali balowej.
Tu znajdziesz zdjęcia z prac remontowych.

17. W tym roku ogromną niespodzianką była wspaniale odnowiona  pozostałość dawnej sali balowej.


18.

19.  Tak wyglądała sala rok wcześniej, 

2014
20/21.

22. Zdjęcie z 2014 roku, to co leży pomiędzy drzewami to właśnie kolumny.


23.
 
24/25.

26.

 27.

 28/29.

 30.

31.

32. To już część zamku zajęta przez stoiska i uczestników święta.


33.

Weekend należał do tych bardzo aktywnych i to nie pozwoliło nam pozostać na festynie dłużej niż do końca korowodu. Bardzo żałuję,że nie mogłam zostać dłużej i mam nadzieję na więcej czasu w  przyszłym roku... 
34. Korowód ulicami Siedliska


35.

36.

37.

38.

39.

40.

41.

42.

43.

44.

45.

46.

Na zakończenie klip podsumowujący Święto Bzów /zdjęcia - Karolina Gleń, montaż - Monika Korszun.
,,Święto Bzów" - 2015

7 komentarzy:

 1. No i wydało się, Dawid czasu nie ma z kumplami z wykrywką pobiegać, ale z kobitkami po Zaborze jeździć to czas ma :-). he he.
  Ciekawy reportaż.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma czasu bo szykujemy otwarcie "naszego" zamku/pałacu. Zapraszamy 13 czerwca do Chobieni nad Odrą.

   Usuń
  2. Dawid tak ma. Po prostu sweet sweet tulipan ;)

   Usuń
 2. Wspaniała impreza. Pięknie wygląda ten pałac. Tak część użytkowa jak i te odnowione ruiny.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Impreza - jak zwykle zresztą - świetna. Do tego puszczanie lampionów i fantastyczny "fire-show" na koniec.Wielkie brawa dla Fundacji Karolat, która to wszystko od kilku lat organizuje. A ten roznegliżowany facet, o którym szanowna Autorka wspomina, to byłem ja. Nawet nie sądziłem, że tak się jej to wryje w pamięć. Hmmmmm......

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzy mi się aby dotrwać do zakończenia imprezy, chyba się z noclegiem wybiorę.

   Usuń
 4. Bo "negliż" był nieodpowiedni jak na tę porę roku!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń