27 maj 2015

Szklarska Poręba-Czciciele Światła

  
     Wyobraź sobie sytuację, że wędrujesz palcem po mapie i trafisz na bazgroł oznaczający cmentarz. Mieszkasz blisko a ten turystyczny szczegół jakoś umknął. Szukasz głębiej i internet Cię nie zawodzi, podsyła stronę...Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Z każdą chwilą robi się ciekawiej i pojawiają się wywiady, historie (te prawdziwe i te całkiem  naciągane), pojedyncze zdjęcia, analizy prawne.
       Do  MAiC dotarła chęć zarejestrowania kultu Wyznawców Słońca jako związku wyznaniowego, do dokumentów dołączona była m.in. lista 100 wyznawców z podpisami. Aktywiści powoływali  się  na występujący niegdyś  kult solarny, którego pozostałością jest znajdujący w Szklarskiej Porębie cmentarz Czcicieli Słońca. Według dr. Pawła Boreckiego z Katedry Prawa Wyznaniowego Uniwersytetu Warszawskiego ministerstwo mogło zbadać wniosek jedynie pod kątem formalnym, ponieważ jest bezstronne światopoglądowo i o innych sprawach decydować nie może. Dla ciekawych istoty problemu polecam analizę prawną.

Po analizie dokumentów 14.10.2013 zostaje zarejestrowany związek wyznaniowy:
WYZNAWCY SŁOŃCA
Reprezentacja:  Bartosz Wójcikiewicz
Miejsce: Szklarska Poręba żródło MAiC
    Wyznawcy Słońca zawdzięczają swe korzenie Czcicielom Światła, którzy działali na terenie Karkonoszy w Sudetach przed rokiem 1945. Zaliczali się do nich takie znakomitości jak bracia Hauptmann, Wilhelm Boelsche, Hugo Ditrich oraz bardzo wielu innych wspaniałych artystów i nie tylko. Czciciele Światła byli wolnomyślicielami kierującymi się racjonalnym podejście do świata. Wiedzieli że miłość do Natury i życie z Nią w symbiozie jest jedyną formą przetrwania ludzkości. Głosili doktrynę solarną, znaną na naszym globie od 10 000 lat. Wyznawcy Słońca bezpośrednio nawiązują do tej wiary i tradycji. Są jej kontynuatorami w nieco zmodyfikowanej i nowoczesnej formie.

  CELE WYZNAWCÓW SŁOŃCA:

  1) Asymilacja z cyklem solarnym.
  2) Dążenie do życia według praw Natury, zachowanie jej równowagi.
  3) Organizacja działań kulturalnych w postaci zajęć stałych i wystaw.
  4) Działalność edukacyjna.
  5)  Archiwizacja i restauracja zabytków wszystkich kultur.

Zgodnie ze swoją doktryną Wyznawcy Słońca działają także na rzecz ograniczenia wykluczenie społeczne, ubóstwo, bezdomność, demoralizacja oraz przestępczość Vademecum Wyznawców Słońca
Cmentarz, o którym już wspomniałam znajduje się ok. 500 m (na południe) za cmentarzem ewangelickim w Szklarskiej Porębie, ale trzeba albo o nim wiedzieć albo tu zabłądzić. A nawet wtedy łatwo jest go przeoczyć bo żywopłot wyznaczający granice cmentarza bardzo mocno się rozrósł i zapełnił cały teren.  Wiadomo, że nekropolia  istnieje od 1929r.
MAPA

1. Zaparkowaliśmy samochód przy ulicy Matejki i poszliśmy wzdłuż linii kolejowej  


2. Przy okazji w lesie znalazłam kamień (słupek) z dziwnym rytem


3. Tu już stoimy przy terenie cmentarza, po prawej ręce mamy linię kolejową a po lewej dawną nekropolię. Strzałką oznaczyłam obelisk.
Miejsce usytuowania jest dość dziwne, bo linia kolejowa istniała gdy nastąpiły pierwsze pochówki. Z jakiego powodu właśnie tu, przy nasypie ulokowano cmentarz?
4. Cmentarz z zaznaczonymi przeze mnie granicami, ma wymiary ok. 100 na 50 metrów.


5.
 
6.

7.  Pomiędzy drzewami znajduje się trzymetrowy obelisk z wyrytym symbolem kaganka z płonącym płomieniem i inskrypcją w języku niemieckim, 

"Nicht ekle Würmer soll
 mein Leib einst nähren. 
Die reine Flamme nur soll ihn 
verzehren. Ich liebe stets 
die Wärme und das Licht
 Darum verbrennt mich und
 begrabt mich nicht." 

    Niech moje ciało nie będzie pokarmem dla obrzydliwego robactwa. Tylko czysty płomień może je zaszczycić. Ciągle kocham to ciepło i to światło, dlatego spalcie mnie, a nie pogrzebcie.(tłum P. Wiater)


8/9.  Napis jest lepiej widoczny gołym okiem niż poprzez aparat. Na zdjęciach widać tylko pojedyncze litery.

10/11.
 12. Dr Przemysław Wiater uważa, że chowano tu członków karkonoskiej grupy wolnomyślicieli związanej z czcią ognia, bądź słońca. 

 
Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku na cmentarzu było kolumbarium, w którym ustawiono wiele urn z prochami. Niestety mur rozebrano a do naszych czasów dotrwały jedynie pozostałości dwóch nagrobków. Na każdym z nich wykuto symbol urny. Należą one do Marthy Schon i Hermanna Friede, wieloletnich mieszkańców Szklarskiej Poręby. 

13.

14.

Szklarska Poręba Dolna obfituje w niezwykłe nekropolie, w ostatniej chwili postanowiliśmy zatrzymać się przy kościele cmentarnym p.w. Matki Bożej Różańcowej. To niewielki kościółek, ale  jest  pierwszym i zarazem najstarszym kościołem katolickim w mieście. Na wyjątkową uwagę zasługuje  zespół zabytkowych płyt nagrobnych.
 
15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

I na zakończenie:
 

11 komentarzy:

 1. Czy mogę to w całości udostępnić na FB?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy wpis z nutką mistycyzmu. To lubię :) Moje uznanie za dociekliwość :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No proszę, inny by przeszedł obojętnie a Ty rozpracowałaś temat w najmniejszych szczegółach. Dużo ciekawostek się dowiedziałem z Twojego postu. Lubię cmentarze, a takie tajemnicze tym bardziej. Jak będę na miejscu muszę powędrować Twoim śladem.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super relacja! Przypomniałaś mi daaaaaaaaawno już nie odwiedzane przeze mnie miejsca. Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Rewelacyjne zdjęcia :) az chce się wrocić do Szklarskiej Poręby :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę że te miejsca kryją przed nami jeszcze wiele skarbów i tajemnic.

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesujące miejsce

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawe.

  OdpowiedzUsuń