5 maj 2015

Rajd Arado 2015 cz.1


SZKLARSKA PORĘBA

Wykaz grup rekonstrukcyjnych biorących udział w Rajdzie Arado 2015:

GRH 101 Airborne,
GRH Breda,
GRH Die 5. Jäger Division,
GRH Eule 1945,
GRH Fallschirmjäger Regiment 1,
GRH Festung Breslau,
GRH Fliegerabwehrgruppe Falke,
GRH Free French Forces,
GRH Gratz,
GRH Kampfgruppe Adler,
GRH Maxxim,
GRH Normandia,
GRH Oka,
GRH Poczta Polowa 44/100,

GRH Rangers at the Point,
GRH Reichshof,
Grupa Motomilitary Młody i Stary,
Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów,
Stowarzyszenie Historyczne 549,
Towarzystwo Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich.  

    W tegorocznej edycji imprezy uczestniczyła rekordowa liczba ponad 30 maszyn związanych z dziejami II wojny światowej oraz w pełni funkcjonalna replika samolotu Messerschmitt Me-109. A z ciekawostek można było zobaczyć holowany reflektor przeciwlotniczy 60 cm (w Jeleniej Górze).

    Z listy wybrałam spotkania w Jeleniej Górze, Szklarskiej Porębie oraz Kamiennej Górze i wymagało to żelaznej dyscypliny oraz żwawego przemieszczania się. 
Genialną rzeczą przygotowaną przez organizatorów była ulotka z planem godzinowym oraz mapką z dokładnym umiejscowieniem rekonstrukcji w terenie. Minusem były spore opóźnienia a największym zaskoczeniem była wcześniejsza, niż podano w rozpisce, potyczka w Jeleniej Górze. Chodzi tylko o 15 minut, ale jak ktoś przyjechał na 21.30 to już nie miał co oglądać. O innych spostrzeżeniach napiszę w kolejnych postach.
 
    Na pierwszy ogień poszła Szklarska Poręba i prezentacja pojazdów historycznych (30,04,2015) na Skwerze Radiowej Trójki.

1.

2.

3.

4/5.

6.

7.

8.

1 maja 2015 r. w Szklarskiej Porębie odbyła się inscenizacja historyczna "Patton w Karkonoszach". Do dzisiaj historycy spierają się czy wiosną 45 roku faktycznie na Dolnym Śląsku pojawili się żołnierze amerykańscy. 
W okolicach godziny 11-tej też nie byłam pewna czy jest sens wyjazdu do Szklarskiej Poręby, kamery on-line pokazywały deszcz i dzikie chmury na niebie. W końcu szybka decyzja - jedziemy... i akurat przestało padać.

9. Grupa żołnierzy amerykańskich uzbrojona w czołg M5 Stuart zaatakowała niemiecki posterunek przy dworcu. Po stosownie długiej wymianie ognia, niemiecka grupa została pokonana.


10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

Jak po każdej rekonstrukcji przyszedł czas na... 
a) zbieranie łusek
b) fotografie z bronią
c) obleganie czołgu
d) marudzenie, że dłużej stałem niż grali
Ciekawych wrażeń dostarcza stanie wśród publiczności, w której część nie ma zielonego pojęcia  PO CO to ogląda. Rozmawiam z jednym z uczestników rekonstrukcji i przychodzi pani z zapytaniem "w jakim teatrze pan gra", nie wiem czy uwierzyła w zapewnienie,że nie gra a "fanty" kupuje za swoje pieniądze. 

19.

20.

21.

22.

23. Nawet czołgi muszą wracać do domu :)


24.

25.

Celem niniejszego artykułu  jest tylko i wyłącznie prezentacja działalności rekonstruktorów. W żadnym wypadku nie propaguję ideologii totalitarnych. Przedmioty zawierające symbole ustrojów totalitarnych, mają jedynie wartość historyczną, dokumentacyjną i poznawczą.

3 komentarze:

  1. A zastanawiałam się, o co chodzi, kiedy kolega mi mówił, że w Jeleniej Górze były jakieś samochody militarne - teraz już wiem, o czym mowa :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajna relacja i super zdjęcia. A swoją drogą nie zdziwi mnie fakt, jeśli za parę lat ogłoszą iż to Patton ze swoją 3 Armią dotarł do Berlina, zamiast żołnierzy Frontu Białoruskiego. Cóż...historia to wciąż pionek na politycznej szachownicy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna relacja, jak jechałam na majówkę widziałam reklamę tej inscenizacji, ale nie mieliśmy w lanie zatrzymać się w Szklarskiej Porębie, może następnym razem :)

    OdpowiedzUsuń