22 paź 2015

Mieroszów - niedziela na Parkowej Górze


     W czerwcu 2015 roku została otworzona wieża widokowa na Parkowej Górze, zapisałam informację w głowie bo przecież jak nadejdzie odpowiedni czas to się pojedzie. Tak wyszło,że pod koniec września trafiła się wolna niedziela (jak to pięknie brzmi) i zdecydowaliśmy się na krótki wyjazd do Mieroszowa, krótki bo na końcu czekały mnie odwiedziny w domu rodzinnym. W Mieroszowie zaparkowaliśmy pod komisariatem policji skąd już widać wieżę i dojście do niej trwa kilka minut. W GPS można wpisać ulicę Podgórze.
Wieża nawiązuje kształtem do ambony myśliwskiej i ma ok. 16 metrów wysokości.  Jest bardzo duża, na górnej platformie widokowej zmieści się kilkanaście osób i całość sprawia wrażenie solidnej konstrukcji. Do czasu.
Podczas wchodzenia na górę zastanawialiśmy się kto oszczędził dając cienkie deski jako stopnie, deski fantastycznie się wyginają i trzeszczą a w jednej jakby coś pękło.

 1.

2.

3. Młody leci na górę,


4. I widok na Mieroszów, daleko pod górami widać paralotnie.


Ukształtowanie terenu i prądy termiczne występujące w Górach Suchych sprzyjają uprawianiu sportów lotniczych, a w szczególności lotniarstwa i paralotniarstwa. Działa tu Szybowisko Mieroszów, którym opiekuje się Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej. Szybowisko posiada własny pas startowy dla motolotni i samolotów ultralekkich, rampę oraz rozbieg do startu lotni i paralotni. Odbywają się tu ogólnopolskie i międzynarodowe zawody lotniarskie, spotkania miłośników motolotni i szybownictwa.

5. Zdjęcie zrobiłam na długim zoomie, ale faktycznie coś tu musi być z powietrzem bo naliczyliśmy wiele paralotni.


6. Daleko w tle Góry Stołowe,


7.
Widok na stronę wschodnią:

8.
Widok na stronę południową:

9.
Widok na stronę zachodnią:

10.
Widok na stronę północną:

11. Przez Parkową Górę, spacerkiem, przeszliśmy do cmentarza żydowskiego.


12. Do II wojny światowej działała tu restauracja oraz... wieża widokowa.  Sporo archiwalnych  pocztówek dawnego Mieroszowa pokazuje właśnie Parkową Górę. Na zdjęciu znajduje się restauracja na Górze Parkowej z 1902r.


Park został zagospodarowany w interesujący sposób, powstał tu projekt Bike Arena Parkowa Góra- całość została zrealizowana we współpracy z Czechami  Powstał system ścieżek rowerowych o różnym stopniu trudności, w tym – ścieżki do organizacji zawodów ENDURO. 

13/14.

15. Po lewej znajduje się tor rowerowy, po prawej zadaszona scena oraz siłownia na wolnym powietrzu.


16.

17.

Cmentarz żydowski w Mieroszowie założono w 1900 roku. Został ulokowany na zboczu wzniesienia, przy ul. Kościelnej i graniczy z obecnym cmentarzem komunalnym (widać go z prawej strony). W okresie funkcjonowania nekropolii pochowano na niej tylko kilkadziesiąt osób.  W wyniku zniszczeń do dziś zachowało się kilkanaście obmurowań zdewastowanych grobów oraz powalonych nagrobków. Jedynie trzy macewy posiadają czytelne inskrypcje.
Obecnie teren jest ogrodzony a brama zamknięta na kłódkę.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26. Za płotem mamy cmentarz żydowski a za plecami cmentarz komunalny. Na cmentarzu komunalnym stoją  2 pomniki: "Walczyli i żyli dla Ojczyzny" oraz "Poległym za Wolność".


27.

28. Jeden z domów koło cmentarza,


29. Kościół p.w. św. Michała Archanioła wzniesiony w 1427r.


30. Ratusz i najładniejsza kamienica w centrum. Ratusz pochodzi z 1829 roku i został przebudowywany w XIX i XX wieku. 


31. Herb Mieroszowa umieszczony na froncie Urzędu Miejskiego 


32. Jak widać na zdjęciu, kamienica pochodząca z 1734r ma odnowioną tylko część frontową Gdy wejdziemy w boczną uliczkę to już tak pięknie nie wygląda.


33. Ciekawe zdobienia na elewacji,


34.

35.

36/37.

38. Na jednej z kamienic znalazłam taką klamkę. Istne cudo!


38.

39.

40.

41.

I tym sposobem udało się spędzić całkiem fajny, wolny dzień.


2 komentarze:

  1. Zapanowała moda na stawianie wież. No i dobrze, zawsze to dodatkowa atrakcja podczas zwiedzania miasta. Ładnie położona miejscowość. Podoba mi się zadbany rynek.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wieża OK - u nas na Pogórzu stawia się je z kształtowników metalowych a na stopnie daje kratownice, zdecydowanie solidniejsze konstrukcje, choć jak ktoś się boi to taki "look" pod nogami, gdy widać te kilkanaście metrów przestrzeni do ziemi robi nieprzyjemne wrażenie.
    Miasta nie znam kompletnie - dzięki za pokazanie, być może uda mi się w przyszłym sezonie żonę w "Stołowe" wywieźć, to jest szansa by odwiedzić to miasto.

    OdpowiedzUsuń