21 sty 2014

Krzywy las i tańczące sosny

Kilka dni temu otworzyłam pocztę i ze zdziwieniem odkryłam nagłe zainteresowanie filmem z wycieczki do "krzywego lasu". Okazało się, że film wykorzystał serwis gazeta.pl ... mało tego zyskał na tym i mój mąż bo od niego też co nieco poszło.
To wszystko mi przypomniało,że nigdy nie zrobiłam wpisu ani o "krzywym lesie" ani o "tańczących sosnach". No cóż, pobawiłam się w wykopki i pokażę trochę zdjęć z mojego archiwum. Dziś wszyscy jesteśmy archeologami.

Muzyka do posłuchania w tle

W miejscowości Nowe Czarnowo, znajduje się unikalny pomnik przyrody – Krzywy Las. Pamiętam,że nie było łatwo tam trafić,  należy odnaleźć drogę z Gryfina do Elektrowni Dolna Odra. Po kilku kilometrach, po prawej stronie szosy, ujrzymy stojący na skraju lasu blok mieszkalny i potężne rury ciepłownicze. Pod tymi rurami biegnie ścieżka prowadząca prosto do "krzywego lasu".
1.


2.

3.   W tle już widać cel naszej wędrówki. Do dzisiaj nie wiadomo w 100% kto i dlaczego tak uformował drzewa. Jedna z teorii mówi,że miały służyć do wyrobu specjalnych mebli (krzeseł lub foteli). Patrząc na niewielką powierzchnię zajmowaną przez drzewa (0.3 ha) to miała być raczej niewielka produkcja... Inna ciekawa teoria mówi, że przez las przejechał czołg i tak uszkodził drzewa, że rosły dalej w taki sposób.  Najprawdopodobniej jednak ten las jest dziełem ludzkich rąk.


4.

5.

6.

7.


8.


9.

10.

 Film: Krzywy las k. Gryfina
Znacznie mniej znany jest pomnik przyrody "Tańczące sosny" - gmina Bojadła, woj. lubuskie.  
Rosną w zwartym kompleksie leśnym około 100 m od drogi Bełcze - Siadcza, oddz. 124 c, leśnictwo Siadcza.

Na wydmie, na powierzchni ponad 3 ha rośnie wiele dziwacznie powykrzywianych i poskręcanych sosen. Mogą śmiało robić za tło horroru "dom w głębi lasu", dom można dobudować a drzewa robią niesamowity klimat.
O ile przy poprzednim lesie można podejrzewać celowe działanie człowieka, tutaj za deformację drzew może być odpowiedzialna choroba, porażenie  drzew np. skrętakiem sosny Melampsora pinitorqua.


mapa

11.  Im dalej w las tym więcej drzew... Na początku jest dość dziwnie bo idziemy przez całkiem normalny las i już trochę zwątpiłam, ale  w końcu pojawiają się dziwne drzewka :)


12.

13.

14.

15.

16.


17.

18.

19.


20.

21.

22. Po lewej stronie mamy "tańczące sosny" po prawej całkiem zdrowy las...11 komentarzy:

 1. krzywy las faktycznie robi wrażenie. podobnie 'tańczące sosny'. Raczej trudno spotkać takie w zwykłym lesie, bo gdy drzewa są porażone grzybem, wycina się je, więc nie mają szans przetrwać zbyt długo z pogiętymi pniami...

  OdpowiedzUsuń
 2. Krzywy las mam też w archiwach, ciagle nie ma czasu, żeby wszystko na bieżąco zamieszczać;
  szkoda, bo co prawda zdjęcia zostaja, ale 'przemyslenia' uciekają..
  A o tańczących sosnach nie wiedziałam, ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A swoja drogą, szkoda, że tego posta nie zamieściłaś z pół roku temu, bo byłam w bardzo bliskiej okolicy:(

   Usuń
  2. Zupełnie zapomniałam o tych drzewach :( A swoja drogą to w okolicy znajduje się jeszcze kilka przyrodniczych ciekawostek...

   Usuń
 3. O krzywym lesie gdzieś czytałem, o tych sosnach czytam pierwszy raz. Oba miejsca bardzo atrakcyjne i warte odwiedzin. Bardzo fajnie mnie do tego zachęciłaś.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. wow:) ja w przeciwieństwie do Przedmówców - nic a nic !
  Plener do filmów - zaiste rewelacyjny. Dodaję do notesu - dzięki !!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mimo, że Bojadła niedaleko, to wstyd się przyznać o "tańczących sosnach" nic nie słyszałem ... Lekcja do nadrobienia, bo naprawdę robią horror-wrażenie ... Świetna fotorelacja.
  ___________
  Fotoamator

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne miejsce! No i tak pokazane, że aż chce tam jechać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Robią te miejsca spore wrażenie :) Fajnie uchwyciłaś ich niezwykłość. Dawno mnie tutaj nie było, już zdążyłam nadrobić zaległości i widziałam, że sfotografowałaś murale we Wrocławiu. Miło zobaczyć znajome budynki. Ja w zeszłym roku objechałam połowę miasta w poszukiwaniu takich dzieł. Zebrało się tego całkiem sporo. A ostatnio zachwyciły mnie również malowidła w Brukseli, rewelacyjne.
  Pozdrawiam
  Magda

  OdpowiedzUsuń
 8. jak pięknie! :) trochę szukania, chodzenia, odkrywania i takie cuda można znaleźć w Polsce! :)

  OdpowiedzUsuń